NEVERBÁLNÍ KOMUNIKACE.cz

 
 

Zrcadlovka - komunikační hra

Efekt zrcadlovka, efekt zrcadlení, v neverbální komunikaci zaujímá čelní místo v neverbálně-komunikačních technikách. Když jsme hovořili o "zrcadlovém efektu" v komunikaci s druhými lidmi, shodli jsme se na tom, že každý z nás aspoň jednou zažil v životě situaci, kdy se v rozhovoru s někým druhým cítil bezpečně, přirozeně, kdy měl pocit, jakoby s oním člověkem hovořil jako se starým známým a navíc bylo stále o čem se bavit. Tato vzácná shoda tedy nemusí být dána jen pouze vzájemným vstřícným postojem obou stran, nemusí být dána úrovní znalostí a vědění našeho komunikačního partnera.Tento pocit možná navodila vědomě či nevědomě jedna nebo druhá strana. Možná, že jste to byli právě Vy, kdo přispěl k tomu, že jste se cítili jednoduše " jako ryba ve vodě".
 


Zrcadlový efekt v neverbální komunikaci

Jak mohlo k souhře dojít ? Možná že se jednalo právě o onen "zrcadlový efekt", který jste možná podvědomě použili, protože Vám Váš komunikační partner byl sympatický, nebo Vás právě on zaujal a naladil " na tu správnou notu". Napodobujete-li, samozřejmě pokud možno nenápadně, gesta či pohyby svého komunikačního partnera, nenechte se nachytat. Možná, že zatímco napodobujete Vy jeho, on napodobuje v dobré víře Vás. V tom případě se dříve nebo později znemožníte.

 

Setkání

Taktika zrcadlení komunikanta v neverbální komunikaci

Pokud ovšem této taktiky využijete, naučíte se ji a budete ji používat jako koření, tedy raději méně, než více, uvidíte, že i ve složitých jednáních, nebo při konfrontaci s člověkem, který zastává odlišné názory a Vy potřebujete, aby svá stanoviska změnil ve Váš prospěch, dojde k uvolnění možná napjaté situace. Tato technika Vám ovšem pomůže i v sebepozorování, pochopení svých vlastních gest - nenechte se však napálit - v domnění, že napodobujete gesta svého partnera, Váš partner napodobuje gesta Vaše.

 

   To nejdůležitější v komunikaci je slyšet to, co nebylo řečeno.
P.F. Drucker  
 

Komunikujte

přesný čas

psychologie

zdravotnictví

umíte česky ?

Literatura

Gesta umí prozradit i zkušené lháře

Avšak pozor : tato technika se rovněž zhusta využívá k tomu, abyste partnera vyvedli z rovnováhy - v situaci, kdy konflikt doslova visí ve vzduchu snadno odhalíte člověka, který za spoustou slov skrývá nevědomost, halí útok do dlouhých frází, nebo jen tak mluví, aby řeč nestála.Říká se, že tuto techniku výborně ovládají například právníci, kteří takto napodobují druhou stranu právě proto, aby ji vyvedli z míry, znervóznili a docílili tak toho, že protivník začne dělat chyby.Zkuste tedy pozorovat sami sebe, zkuste se zaměřit na svého partnera v rozhovoru a zabodněte osten pozornosti na jeho gesta, zvláště, jedná-li se o Vaše první setkání.Zjistíte, že nejprve zaujmete zcela odlišné pozice, zjistíte, že Vaše vzájemná gesta si zejména v počátcích komunikace vlastně odporují.Dochází-li ke vzájemnému porozumění,shodě,sympatiím, tak teprve tehdy se gesta začínají stávat méně okatými, nápadnými, člověk začne méně vyjadřovat svoji osobnost a snaží se přizpůsobit, ať již vědomě nebo nevědomě.Vzájemná gesta se teprve v pocitu porozumění začínají synchronizovat. V této souvislosti bude stát za zmínku ještě jedna zvláštní věc : totiž vlastní schopnost přizpůsobit se gestem či slovem partnerovi : Je zvláštní, že pokud máme o dané osobě negativní informace aniž bychom ji dříve viděli, nebo se s ní setkali, automaticky zaujímáme obranný až útočný postoj a i slovník, který volíme je spíše strohý, věcný, často se máme tendenci uchylovat ke skrytým narážkám a dokonce můžeme působit i v našem verbálním projevu velmi útočně. Nezapomínejme, že lidský mozek vnímá každou jednu padesátitisícinu sekundy - tedy gesta zdánlivě nepostřehnutelná.

Dobre jitro

 

 

 

NAVRCHOLU.cz
optimalizace PageRank.cz CZIN.eu
Toplink - katalog odkazů A-seznam.cz Katalog 1x.cz Add website

| Created & Developed by : © Interactive Investment 2010

Seznam českých a slovenských internetových stránek