NEVERBÁLNÍ KOMUNIKACE.cz

 
 

Prostor hrou

Kam až sahá intimní prostor člověka ? Není Vám příjemné, když někdo stojí těsně vedle Vás ? V oblasti neverbální komunikace jsou situace, kdy se musíme setkávat s druhými lidmi a kdy se jim musíme přibližovat stále víc a víc - prostor mezi námi se zmenšuje. Čím je tento prostor menší, tím jakoby těkavěji a nervozněji reagujeme. Všimněme si, že v podobných situacích vyráží mnoha lidem na čele pot. Ve výtahu, na úzkých schodech, ve stísněných a vydýchaných prostorách. Nemějte strach - pravděpodobně agorafobií netrpíte - pouze se projevujete podobně jako všichni ostatní - nechcete si nechat prolomit svou intimní zónu.
 


Narušení intimní zóny člověka

Intimní zónu člověka prolamujeme zpravidla jen ve dvou případech : buď je to láska, sex a velmi intimní city a nebo se jedná o protiklad : o nepřátelství, tedy o otevřený útok. Myslíte si, že je tento názor správný ? V každém případě se jedná o něco, co nás vzruší, něco, co nám do krve vplaví přesně "tu správnou" dávku toho kterého hormonu. Srdce nám začne tlouci rychleji a hladina adrenalinu stoupá, organismus je v napětí očekávání. Pokud je Vám jasné, že takto podobně funguje většina procesů v lidském těle, tedy na základě chemických pochodů, je nasnadě, že probuzení instinktů se projevuje podobnými reakcemi našeho těla.

 

Setkání

Uzavřené prostory nepůsobí příjemně

Se situacemi, kdy dochází k narušení intimní zóny člověka se setkáváme každodenně, když někdo vstoupí do našeho revíru.V autobusech, výtazích, tramvajích, čekárnách, kinech divadlech, v práci i na úřadech. Zkuste si přestavit jak asi vypadáte namačkaní s cizím člověkem v těsném výtahu : vypadáte jako byste zadržovali dech. Teprve když se v některém patře dveře výtahu otevřou, vydechnete úlevou.

 

    Nemusíš říkat vše, co víš, ale musíš vědět vše, co říkáš.
Matthias Claudius
 

Komunikujte

přesný čas

psychologie

zdravotnictví

umíte česky ?

Literatura

Hra s prostorem s omluvou

Dokonce u setkání dvou známých, zdá se, že spolu s nimi je ve výtahu pocit tísně, zkrátka se "něco vznáší ve vzduchu". Člověk nespouští oči ze světla na stropě a nebo zaujatě pozoruje hru čísel a světel na ovladači. Zkrátka ve stísněných prostorách si lidé počínají tak, jako by tam ten druhý ani nebyl, jako by byl vzduch, jako by tam každý jeden byl sám. Na začátku každého takového setkání vysíláme několik omluvných signálů a gest a pak se zpravidla s ne příliš silným pocitem uvolnění absolvujeme cestu. Vypadá to, jako by se stísněný prostor nedal žádným jiným způsobem snášet. Většinou ztuhneme namačkaní po dobu dvaceti až třiceti vteřin v nehybnosti. A pokud se dotkneme v průběhu cesty proti své vůli souseda, naše svaly se v příslušné části těla reflexivně smrští. Myslíme tím něco ve smyslu jako "Nemyslel jsem to tak, nechtěl jsem Vás obtěžovat a samozřejmě se ihned stáhnu zpátky kam patřím". V takových okamžicích, kdy se dotýkáme, jak se říká "tělo na tělo" se vlastně svým způsobem omlouváme bez přestání.

Dobre jitro

 

 

 

NAVRCHOLU.cz
optimalizace PageRank.cz CZIN.eu
Toplink - katalog odkazů A-seznam.cz Katalog 1x.cz Add website

| Created & Developed by : © Interactive Investment 2010

Seznam českých a slovenských internetových stránek