NEVERBÁLNÍ KOMUNIKACE.cz

 
 

Pravda a lež v neverbální komunikaci

Obecně lze říci, že naše tělo od narození lhát neumí, nebo chcete-li prostě nelže. Lidé jsou od narození vyjma genetických dispozic téměř jako bílý nepopsaný list papíru. Jak víme, čím je člověk starší, tím těžší je řeči jeho těla porozumět. Psychologové experimentálně zjistili, že lhaní je velmi obtížné, když máme vedle sebe někoho velmi blízko, když jaksi musíme lhát přímo " z očí do očí". Možná právě zde je tragický vliv masmédií,zejména internetu a televize, kdy k nám z virtuálních studií promlouvají předtočené, retušované záběry veřejných činitelů, kdy tito ve spolupráci s profesionálním týmem reklamních, mediálních, politických a jiných poradců pronášejí svá slova pouze do televizních kamer, a tento záznam se dále zpracovává.
 


Neverbální komunikace a masmédia

Tým vizážistů ve spolupráci s osvětlovači a imagemakery připraví to nejvhodnější oblečení, doplňky a účes, tým maskérů jeho obličej vyhladí a natónuje, zakryje vrásky, tým kadeřníků vybere ten nejvhodnější styl účesu, tým profesionálních poradců pro média vybere ta nejvhodnější slova k dané situaci ( upraví připravený projev tak, aby se ani náznakem onen člověk nezmínil o tom, co v dané situaci není považováno za nejlepší ), tomu celému předchází práce stylistů, kamerové a zvukové zkoušky, hlas se čistí a efektuje, obraz se digitálně zpracovává. Co je pak vlastně výsledkem ? Výsledkem je to, čemu někdo říká profesionální práce nebo profesionální klam. Co vlastně od televize jako masmédia očekáváme ?

 

Setkání

Podléhá neverbální komunikace módním vlivům ?

Máme-li tedy někomu lhát přímo "do očí", zblízka, máme možnost pozorovat vlastně všechny drobné signály, které tělo vysílá a pokud pozorujeme dobře, zjišťujeme, že nám zde jaksi něco nehraje. Jakpak by se dívali naši pradědové na to, jak spolu jejich vnukové a vnučky komunikují a jak učí komunikovat své děti ? Podívejme se na některý z prvních filmových snímků či záběrů obyčejného života. I přes méně kvalitní záznam je zcela patrné, že naši předkové spolu i neverbálně komunikovali s podstatně větší úctou, než je tomu dnes.

 

Na začátku přišlo slovo. Hned za ním nedorozumění.
Reinhard Sprenger
 

Komunikujte

přesný čas

psychologie

zdravotnictví

umíte česky ?

Literatura

Zkušené lháře prozradí vždy neverbální komunikace

Tu jsou to zúžené zorničky, zde je to zvednuté obočí, tu je pokleslý koutek. Často lžeme sami sobě, když tyto signály nechceme vidět - velice často totiž vycítíme lež instinktivně, jak lidově říkáme: něco se mi na tom nezdá. Tento cit, nevíme přesně proč mají vyvinuty zvláště ženy a to ty, které mají aspoň jedno dítě - věda to vysvětluje tak, že se žena dorozumívá se svým dítětem v prvních měsících života především gesty. Další skupinou, která neustále procvičuje svou řeč těla jsou již zmínění politikové - dokážou své tělo ovládat tak, že jsou schopni bez jakéhokoliv náznaku ( nebo naopak se správnými náznaky ) mluvit o něčem, o čem v hloubi srdce ví, že není tak, jak navenek prezentují. Neměli bychom také zapomínat na herce, neboť ví nejlépe, co znamená ta "správná" lež těla.

Dobre jitro

 

 

 

NAVRCHOLU.cz
optimalizace PageRank.cz CZIN.eu
Toplink - katalog odkazů A-seznam.cz Katalog 1x.cz Add website

| Created & Developed by : © Interactive Investment 2010

Seznam českých a slovenských internetových stránek